2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A falmászás

A falmászás egy nagyszerû sport: egyesíti az extrém sportok izgalmát a tökéletes biztonsággal. Ennek eredménye egy felejthetetlen élmény, amely egyben intenzív testmozgás is. A mászás gyakorlatilag nincs korhoz kötve, kb. 4 éves kortól kezdve bárki mászhat, aki kedvet érez hozzá, hisz teljes biztosítás mellett tudásszintjének megfelelõ nehézségû falakon teheti mindezt.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Falmászás a teljes testet igen intenzíven dolgoztatja meg, kiváló erõfejlesztõ és állóképesség javító hatása mellett igen jelentõs a koordinációs képességre kifejtett jótékony hatása. Segít legyõzni a magasságtól való félelmet, a tériszonyt is. Mivel hirtelen, rövid idõ alatt történõ nagy erõkifejtésre általában nincs szükség, ezért az izmok és izületek sérülésének kockázata minimális.

A falmászás elsõ sorban a törzs izmat, valamint az alkart erõsíti, de jelentõsen terheli a felkart, valamint a feneket, combot és a vádlit is. Nem szabad meglepõdnünk, ha egy komolyabb edzés után szinte minden porcikánk elfárad. Lányok általában tartanak attól, hogy testük a falmászástól elfiúsodik, túl izmossá válik. Ez nincs így, hiszen borzasztóan nehéz nagy tömegû izomzatot felépíteni, gondoljunk csak bele: ha ez így lenne, a mászófalakat pillanatok alatt ellepnék a nõi-férfi testépítõk a vastagodás reményében :). Azok a lányok, akik huzamosabb ideje másznak falat, épp arról tesznek külsejükkel tanúbizonyságot, hogy arányosan formálódik testük, alakjuk határozottan vonzó, nõies.

A falmászás tipikusan az a sport, ami olyan izmokat erõsít, ami a mindennapokban is szükséges, de kerülhet az ember olyan helyzetekbe, amibõl szó szerint csak kimászni lehetséges, nem árt, ha az ember gyakorlattal vág neki az ilyesminek.

Gyakorlatlan falmászók gyakran követik azt a hibát, hogy iszonyatosan kapaszkodnak a falba, szinte kézzel másznak. Az erõs kapaszkodásra általában csak a negatív falakon van szükség, hisz ekkor testsúlyunkat nem tudjuk lábunkra terhelni. A földre merõleges falaknál a kezdõknek javasolni szoktuk, hogy többet másszannak lábból, vagyis egyrészt tegyék nyugodtan testsúlyukat lábukra, másrészt elõször lépjenek, és csak utána keressenek kézzel új fogást. Rutinosabb falmászók ezeken a falakon akár egy kézzel is felmásznak! :)

Milyen felszerelés szükséges a falmászáshoz?

Az egyik legfontosabb a kényelmes öltözék. Egy kényelmes melegítõ ajánlott, így az esetleges horzsolások is elkerülhetõk, melegebb idõben egy 3/4-es nadrág vagy short is jó választás. Pólóból jobb az ujjatlan, kevésbé akadályoz, igaz a könyököt nem védi a horzsolásoktól, de hát vigyázni kell magunkra - amúgy sem jellemzõ a könyök felsértése.

Másik nagyon fontos dolog a jó cipõ. Ha nincs mászócipõnk, egy kénylmes, nem túl nagy (nem baj, ha kicsit szorító), vékony orrú edzõcipõ is megteszi a kezdetekben. Ha viszont szeretnénk kicsit komolyabban foglalkozni a sporttal, vagy nehezebb részeket is kimásznánk, akkor szükség lesz egy jó mászócipõre. Ezek pl. Tengerszemben vagy Mountexben kaphatók, javasolt az eladók segítségét kérni. Elõfordulhat, hogy nagyon szûk cipõt javasolnak, a túl szûk cipõ azonban ugyanolyan rossz, mint a tág cipõ. Szûk cipõt azért javasolnak, hogy a lábujjak ne bukhassanak hátra, ezáltal ne csússzunk le egy lépésrõl. Egy túl szûk, kényelmetlen cipõben viszont kínkeservessé válik a mászás, és általában fel is sérti a lábat. Alapvetõen két fajta cipõt szoktak árusítani, a gyakorló és a versenyzõ cipõ. A gyakorlócipõk orra (szinte kizárólag ezt a részt használjuk, ez kopik) keményebb gumiból készül, így nehezebben kopik, de könnyebben lecsúszik egy fogásról. Használata nem hagyja, hogy ellustuljunk, pontosabb lépéseket követel meg, pont gyakorlásra ideális. A versenycipõk orra ezzel szemben lágyabb gumiból készül, így egy kevésbé jó lépést is megtart a fogáson. Ez egy verseny közben elõny, viszont gyakorló cipõként ilyet használva ellustulhatunk, mivel nem kényszerít pontos lépésekre. Jobban is kopik, gyorsabban elhasználódik, és drágább is.

A mászás biztonságáért a biztosító, a kötél, a biztosítási pont, a beülõ, és az egyéb biztosítóeszközök (lapka, reverso, grigri, stb.) felelnek. Biztosítónak csak megbízható ember jöhet szóba, kezdõk esetében meg kell kérni valakit, hogy figyelje, hogy biztosít, hamar bele lehet rázódni, de általában nagy odafigyelést igényel. A Mászóbirodalomban található kötelek épségére kiemelten odafigyelünk. A felsõbiztosítási pontok minden esetben három rögzítést jelentenek, mindegyik rögzítés többszörösen elbírja egy átlagos ember súlyát, ha egy kiszakadna marad még kettõ, amelyek szintén így túl vannak méretezve. Beülõkbõl széles választék áll rendelkezésre a túraboltokban, drága extra kényelmestõl a fapados, de olcsóig bármi. Ezek általában mind megbízhatók, pontos típusért kérjük az eladók segítségét.

Biztosítóeszközökbõl a Mászóbirodalomban általában grigriket adunk, ezek az eszközök automatikusan megfogják a mászót, ha beleülnek (beleesnek), a biztosítónak csak az utánhúzásra kell ügyelnie. Eresztés egy kis kar meghúzásával történik, ha bármi baj történik, a kart azonnal el kell ereszteni (így megállítva az esést)! Lehetõség van egyéb biztosítóeszközök használatára, például lapkát vagy reverso-t lehet használni, de saját eszközt kizárólag saját felelõsségre, hisz ezek sértetlenségét nem ellenõrizhetjük ellentétben az általunk biztosítottakkal. Ezeknél a biztosítóeszközöknél már figyelni kell arra is, hogy a kötél utánhúzása után a kötelet "le kell törni", vagyis biztosítani kell, hogy a kötél nagyon erõsen súrlódjon az eszközön. Így ha a mászó beleesik, nekünk csak a letört kötelet kell szorítani, a mászó súlyát az eszközön keresztül a biztosító teste ellensúlyozza, nem kell a beleesett mászót karból megtartani. Csak gyakorlottabb mászóinknak ajánljuk! Nálunk lehetõség van a biztosító rögzítésére is, így nagy testsúly különbségek esetén sincs ok az ijedelemre, nem lehet a biztosítót nagyon felrántani (de egyébként sincs semmi baj akkor sem, ha a biztosító felrepül kicsit, a biztosítóeszköz oldásánál úgyis elõször a biztosító fog ereszkedni).

Elõfordul, hogy valaki ereszkedõ nyolcashoz szokott, mint "biztosítóeszköz", de mint a neve is mutatja ez egy ereszkedõ eszköz, nálunk tilos ezt használni biztosításhoz. Helyette lapka vagy reverso használata lehetséges.

Milyen mászási módok léteznek?

A Mászóbirodalomban minden falon felsõ biztosítási pont található, vagyis a fentrõl jövõ kötél egyik végébe a mászó, a másik végébe a biztosító kötheti be magát. Nagyobb beleesés csak a biztosító figyelmetlenségébõl származhat, általában 1m-nél kisebbet esik a mászó.

Néhány falnál lehetõség van arra is, hogy ún. elõbiztosítással másszon a mászó, ekkor a kötelet (amit külön kérni kell a falmesterektõl) alulról kb. másfél méterenként minden alkalommal be kell akasztani egy ún. köztesbe (egy falba fúrt nitt, abba heveder fûzve, rákapcsolva egy karabiner, ahova akasztani kell). Elõfordulhatnak nagyobb beleesések például ha a mászó pont akkor esik bele, amikor be akar akasztani. Másfél méteres köztestávolsággal akár 3-4 métert is zuhanhat a mászó. Nagyobb odafigyelést igényel, és nagyobb kihívást jelent így mászni és biztosítani. Mivel ezt már nemnagyon lehet Grigrivel biztosítani (hiszen a kötelet a köztesek elhagyása után lazítani kell, hogy a mászó továbbmehessen), ezért csak gyakorlottabb mászóinknak ajánljuk.

Boulderezésnek nevezzük azt a mászási stílust, amikor a mászó alacsonyan, biztosítás nélkül mászhat. Ezesetben szivacsot szokás a mászó alá rakni, hogy esetleges leesésekkor ne történhessen sérülés. Extrém pozíciókat lehet kipróbálni, bizonyos mozdulatokat, ugrásokat begyakorolni. Sajnos egyelõre nincs boulder falunk, de tervezzük a közeljövõben ezek építését is.