2025.01.22. - Vince, Artúr

Eskrima, Kali, Arnis: fülöp - szigeteki harcok

Jelentésük:
Az Eskrimán, Arnison és Kalin kívül van néhány kevésbé használatos név is: Estokada, Etoque, Fraile, Arnes de mano, Kaliradman, Didya, Kabaroan, Siniwalli. Az Eskrima a spanyol esgrima szóból ered, ami vívást, az Arnis a szintén spanyol arnés szóból származik, ami fegyverzetet, védekezõ fegyvereket jelent, a Kali egy széles pengéjû kard neve, ami még ma is népszerû a Fülöp-szigeteken élõk körében, különösen az ország déli területein.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Hazai stílusok:
- Doce Pares Eskrima
- Inosanto Kali
- Kombatan Arnis
- Modern Arnis

A Fülöp-szigetek északi részén (Luzon) hívják Arnisnak, a középsõ szegeteken (Visayas) Escrima-nak, míg a déli szigetcsoportokon (Mindanao) Kali néven emlegetik.

Mivel a filippínó harcmûvészetekrõl jelenleg kevés az információ és a stílusok újkeletûek Magyarországon, az egyszerûség kedvéért mi az eskrima szót használjuk, noha nem gyûjtõnév.

Alapelvei:
Az eskrima a Fülöp-szigetek fegyveres harci mûvészete egy rendkívül hatékony harci rendszer. Oktatási rendszere nagymértékben fejleszti a kéz gyorsaságát, illetve a különbözõ támadásokra adandó reakció sebességét. Bár ez a rendszer a fegyveres harcon alapszik, természetesen magába foglalja a pusztakezes küzdelem metodikáját (ütések, rúgások, birkózás, földharc) is, beleértve a legtöbb fegyver elleni pusztakezes védekezést. A fegyvertelen küzdelmet azonban csak akkor kezdik tanítani, amikor a harcmûvészet gyakorlója már megfelelõ mértékben elsajátította a fegyverek használatát.

Technikái nem erõre, hanem ügyességre, gyorsaságra és robbanékonyságra, magasfokú technikai tudásra épülnek. Fejleszti az állóképességet és az aerob kapacitást, a reflexeket és a koordinációs képességet, erõsíti a csukló-, könyök-, és a vállízületet, növeli a hajlékonyságot, a gyorsaságot. Technikái nem igényelnek nagy testi erõt, a szükséges energiát a test mozgási energiájából, illetve a mozdulatok gazdaságosságából nyeri. Az eskrima egyike azoknak a harci mûvészeteknek, amely igen nagy hatékonysággal alkalmazható több támadó ellen is.

Az eskrima évszázadok óta õrzi jellemzõit, temperamentumát, elveit. Technikáin - amelyek mindig is a túlélést szolgálták - sokat változtattak az újabb idõk, de a lényeg változatlan maradt.

Forrás:
www.eskrima.hu/,
www.docepareseskrima.hu/,
www.inosantokali.hu

Története:
Az eskrima történelme és technikáinak kialakulása a távoli idõkbe nyúlik vissza. A régi feljegyzések szerint már Magellán partraszállása (1521) és a spanyol hódítás elõtt is ismerték és gyakorolták a különbözõ technikákat.

Az Eskrima elsõ mesterének Lapulapu-t, a legendás vezért és harcost tartják. Lapulapu a többi uralkodóval folytatott belháborúk miatt kezdte embereit edzeni, de ez késõbb, a spanyolok ellen is hasznosnak bizonyult.

1521. április 27-én Mactan szigetén egy kisebb de jól felszerelt katonai alakulat megütközött Lapulapu páncél nélküli, többségében botokkal és késekkel felfegyverzett csapatával. A harc tökéletes spanyol vereséggel zárult, maga Ferdinánd Magellán is ebben az ütközetben esett el.

A késõbbiekben a spanyolok betiltották az eskrima gyakorlását, ami századokra szinte teljesen eltûnt a szigetek kultúrájából. A 19. században éledt föl ismét a rendszer 'szelleme', addig csak az ún. Moro-moro táncokban és játékokban gyakorolták a mozdulatokat, elrejtve a spanyol szemek elõl.

Az eskrima újjászületését és jelenlegi népszerûségét a NARAPHIL-nek köszönheti, mely szervezet 1975-ben jött létre, hogy elõsegítse és népszerûsítse a Fülöp-szigetek harcmûvészetét. A NARAPHIL által szervezett programoknak köszönhetõen az Arnis elfogadottsága és népszerûsége rövid idõ alatt elérte más harcmûvészetek népszerûségét. 1989-ben az elsõ világbajnokságon a NARAPHIL egy kongresszust szervezett, melyen megalakították a World Eskrima Kali Arnis Federation (WEKAF) szövetséget. Mintegy 10 ország 78 résztvevõje (beleértve a Fülöp-szigeteket is) vált e világszövetség tagjává.

Az utóbbi évtizedekben több irányzat alakult ki, ill. alakult át mai formájára. A különbözõ stílusok több dologban, jellemzõben is eltérhetnek egymástól (pl. használt eszközök fajtája, stb.), de alapjaikban megegyeznek.

Hazánkban több irányzat is elterjedt: a Doce Pares Eskrima, az Inosanto Kali a Kombatan Arnis és a Modern Arnis.

Forrás: www.eskrima.hu, www.docepareseskrima.hu