Története:
A Hapkido kialakulásának történetében alapvetõen a hapkido technikáinak és elméletének egyik fõ forrása az aiki-jujutsu õsi japán harci rendszer, Choi Yung Sul (1904-1986) és elsõ tanítványai játszották a legmeghatározóbb szerepet.
Jelentése:
Hapkido - 1. A harmónia útja; 2. Az összehangolt energia útja; 3. Az erõ és harmónia útja
hap: 'együtt' - a test és lélek harmóniája
ki: a belsõ energia, a test és élet energiája
do: az élet útja, a tanulás útja
A lehetõséget arra, hogy ez a sajátosan koreai, mégis részben japán alapokon álló harcmûvészet létrejöjjön, a Korea és Japán közötti állandó, szoros kulturális kapcsolat teremtette meg.
A japán-koreai kapcsolat 1910-ben vált kifejezetten szorossá, amikor Japán megszállta Koreát. Ennek az eseménynek a Hapkido szempontjából is kiemelkedõ jelentõsége volt. Ekkor jutott el - kisgyermekként, igen kalandos körülmények között - Choi Yung Sul, a hapkido megalapítója Japánba, ahol megismerkedhetett a Daito Ryu Aiki-jujutsuval. Ez lett ugyanis az a japán harcmûvészet, amelynek alapjaira az Alapító a Hapkidot felépítette.
Aiki-jujutsu
A hapkido technikáinak és elméletének egyik fõ forrása Japánban található. Itt alakult ki a daito ryu aiki-jujutsu nevû harcmûvészeti irányzat, amely a hapkido egyik központi személyiségének, a sokak által alapítóként tisztelt Choi Yung Sul-nak közvetítésével jutott el Koreába.
Az õsi japán harcmûvészet, amelyet Yawarának neveztek Kr. u. 500 körül alakulhatott ki. Vélhetõen számos hatás érte a környezõ országokból (Kína, Korea), amikorra a legenda szerint Teijun herceg kialakította belõle az aiki-jujutsu nevû rendszert. A harcmûvészeti tudás évszázadokon át apáról fiúra szállt. A X. század második felében Shinra Saburo Minimoto Yoshimitsu (1045-1127) fejlesztette ki belõle a Daito Ryu Aiki-Jujutsu (dai = nagy, to = kard, ryu = iskola, aiki = az érzékek kombinációja, jujutsu = lágy harcmûvészet) nevû irányzatot. Az irányzat családi vonalon öröklõdött tovább egészen Takeda Sogaku (1859-1943) mesterig, aki Choi Yung Sul tanítója volt. Erre az idõre a stílus komplex harci rendszerré fejlõdött, amely ízületi feszítéseket, dobásokat, fojtásokat és ütéseket tartalmazott. Olyan önvédelmi módszerré alakult, amely az ellenfél erejét elvezetve bírja le a támadót, így nõk és gyermekek is sikerrel alkalmazhatják.
Choi Yung Sul
Minthogy Choi Yung Sol koreai gyermek volt, származása nagy nehézségeket okozott számára. Takeda Sogaku mester házában is sajátosan alakult a helyzete. Nehéz megállapítani, hogy milyen pozíciót töltött be, saját elmondása szerint bentlakó tanítványként, késõbb pedig Takeda mester helyetteseként, azaz elsõ tanítványként dolgozott és tanult. Valószínû azonban, hogy származása miatt kezdetben inkább csak a kisegítõ személyzethez tartozott, és késõbb sem vállalhatott nyíltan szerepet az oktatásban, kizárólag Takeda neve mögé bújva. Hatalmas volt a társadalmi elismertségbeli különbség a mester és a tanítvány között! Takeda egy õsi szamuráj-család leszármazottja, míg Choi egy megtûrt, rabszolgasorba taszított nép fia volt. Choi burkoltabb, álcázottabb mûködését látszik alátámasztani az a tény is, hogy neve nem szerepelt az iskola tanulóiról vezetett nyilvántartásban.
Akármilyen is volt mester és tanítvány viszonya, bizonyos, hogy amikor Takeda halála után Choi visszatért Koreába hatalmas harcmûvészeti tudással rendelkezett. Saját elmondása szerint Takeda halála elõtt tájékoztatta: Choi az egyetlen, aki a daito ryu aiki-jujutsu minden technikáját ismeri. Ez Choi mester szerint 3808 technikát jelent.
A Hapkido megalapítása
Az ezután következõ eseményekrõl mai napig vita folyik. Ki volt a hapkido alapítója? Ki nevezte el a stílust hapkidonak?
Choi Yung Sul 1945-ben érkezett vissza Koreába, ekkor ismerkedett meg Suh Bok-Suh-val, aki maga is 1. danos judos volt, és ekkor kezdõdött Choi oktatói karierrje. Choi - kisebb módosításokkal - gyakorlatilag azt oktatta, amit Takeda mestertõl tanult.
Kezdetben a stílust yawarának nevezte. 1954-ben Suh Bok-Suh javaslatára a nevet Yoo Kwon Sul-ra változtatta, amely arra utal, hogy ütéseket és rúgásokat is használtak. Suh mellett Choi Yung Sul egyéb, késõbb jelentõs harcmûvésszé vált tanítványokat is oktatott, többek között Kang Moon-Jin-t, Kim Jung-Yoon-t, Kim Moo-Hong-ot, Hwang-Kee-t, Suh In-Hyuk-ot, Dr. Lee Joo-Bang-ot, és talán a legjelentõsebbet: Ji Han Jae-t.
Ji Han Jae
Ji Han Jae 1936-ban született és 13 éves korától 18 éves koráig tanult Choi Yung Sulnál. Ezután egy Taoista Lee nevû személynél a hosszú bot (jang bong), a rövid bot (dan bong), a koreai taek-kyun rugótechnika, valamint a meditáció gyakorlásában mélyedt el. Ugyanekkor egy Ji Han Jae által csak "nagyi"-nak ("grandma") nevezett szerzetesnõtõl spirituális energia használatával kapcsolatos ismereteket sajátított el.
1956-ban, Andongban kezdett el Yoo Kwon Sul-t tanítani. 1958 és 1960 között Ji Han Jae az általa tanultak ötvözésével elkezdett kifejleszteni egy új stílust, amelyet Hapkidonak hívott.
Ji Han Jae tevékenysége hatalmas szerepet játszott a hapkido kialakulásában, olyannyira, hogy sokan õt tartják a hapkido megalapítójának.
1963-ban megalakult a Korea Kido Association, amelynek joga volt felülvizsgálni és meghatározni Koreában a harcmûvészet oktatását, a fekete öv megszerzésének feltételeit stb. A szervezet elsõ elnöke Choi Yung Sul volt, és Ji Han Jae is fontos szerepet játszott benne.
1965-ben feltehetõen egy munkatársa iránti ellenérzése miatt Ji Han Jae elhagyta a Korea Kido Associationt, és megalapította a Korea Hapkido Associationt.
Choi Yung Sul 1986-ban hunyt el.
A hapkidonak jelenleg számos, a világ legkülönbözõbb részein tevékenykedõ nagymestere van, akik egyes technika-csoportokat elõnyben részesítenek, illetve új technikákat fejlesztenek ki vagy vesznek fel az általuk oktatottak közé. Ezáltal a hapkido fejlõdik, és amennyiben rendszere továbbra is egységes marad ez a sokféleség a mesterek és tanítványok javára válik.
Szervezetek:
A kezdeti két szervezet mellett két másik szervezet is jelentõssé vált: Korea Hapki Association, és a Korean Hapkido Federation (KHF). Ez a két utóbbi és a Korea Hapkido Association 1973-ban egyesült Republic of Korea Hapkido Association néven.
1984-ben Ji Han Jae az Egyesült Államokba költözött, és megalapította a Sin Moo Hapkido-t. Ugyanebben az évben Moo-Woong Kim megalapította az International Hapkido Federation-t. Se-Lim Oh nagymester pedig, aki a Republic of Korea Hapkido Association elnöke lett, aki átnevezte szervezetét Korea Hapkido Association-re.
Ma három igazán fontos hapkido szervezet létezik Koreában: a Korea Kido Association (elnök: In-Sun Seo), a Korea Hapkido Federation (elnök: Se-Lim Oh), és az International Hapki Federation (elnök: Moo-Woong Kim).
Hazai szervezet:
Magyar Hapkido Szövetség.
Koreai kapcsolatok:
KHF- Korean Hapkido Federation
GHF - Global Hapkido Federation
Forrás: www.hapkido.hu - dr. Hodosi Miklós
Linkek:
www.hapkido.lap.hu
www.hapkidosuli.hu